Zaproszenie użytkowników do sieci zawodowej to jedna z najprostszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych funkcji na LinkedIn. Ostatnio portal wprowadził pewne zmiany w sposobie zapraszania. O co dokładnie chodzi? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Budowanie sieci kontaktów na LinkedIn – od czego zacząć?
Aby skutecznie budować naszą sieć kontaktów na LinkedIn, należy zapraszać do niej innych użytkowników. To prawda, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Część użytkowników stawia wyłącznie na personalne relacje, zapraszając tylko te osoby, z którymi miała okazję zapoznać się również w świecie offline. To jednak niewielki margines wszystkich użytkowników.
Zazwyczaj użytkownicy nie mają sprecyzowanej strategii zapraszania do sieci kontaktów, czekając na zaproszenie od innych. Taka strategia wymaga czasu i cierpliwości, ponieważ nie zawsze inni użytkownicy są skłonni nas obserwować, zwłaszcza jeśli na naszym profilu nie pojawiają się interesujące dla nich treści lub, co gorsza, żadne nowe publikacje. Kołem ratunkowym w tej sytuacji jest aktywne zapraszanie innych osób do sieci zawodowej.
Jak sprzedawcy wykorzystują zaproszenia do sieci?
Tę strategię wykorzystują również sprzedawcy, którzy zapraszają inne osoby po to, by od razu w pierwszej wiadomości zaproponować im swoje produkty. Być może również dlatego LinkedIn wprowadził ostatnio limit personalizowanych zaproszeń, ograniczając je do 5 w miesiącu. Warto jednak zaznaczyć, że limit ten dotyczy wyłącznie kont, które nie posiadają pakietu Premium.
Dlaczego LinkedIn wprowadził limit zaproszeń?
Wprowadzenie limitu personalizowanych zaproszeń ma prawdopodobnie na celu uzyskanie dodatkowych zysków z nowych kont Premium. LinkedIn liczy na to, że ograniczając liczbę zaproszeń, więcej osób zdecyduje się na pakiet Premium. To kolejny element monetyzacji funkcji portalu, co jest nieuniknione przy modelu biznesowym globalnej firmy, jaką jest LinkedIn.
Jak maksymalnie wykorzystać możliwości LinkedIn?
Nie zważając na biznesowe cele portalu, powinniśmy jako użytkownicy maksymalnie wykorzystywać jego możliwości. W tym celu spersonalizowane zaproszenia są bardzo przydatne, ponieważ pozwalają przedstawić się już w pierwszej wiadomości. Warto jednak zauważyć, że poniżej 10% użytkowników korzysta z tej opcji – zdecydowana większość wysyła zaproszenia bez notatki.
Podsumowanie
Podsumowując, personalizowane zaproszenia są ważnym elementem budowy sieci zawodowej na LinkedIn. Najważniejszym wciąż pozostaje jednak samo zapraszanie do sieci kontaktów – bez tego ciężko nam będzie zbudować wartościową sieć, zwłaszcza jeśli jesteśmy na samym początku aktywności.
Pod TYM LINKIEM znajdziesz wersję tego artykułu na Linkedin.