blogpost-title

Jak przeglądać LinkedIn anonimowo

Czy miałbyś ochotę pobuszować po LinkedIn anonimowo niczym tajemniczy klient w ekskluzywnej restauracji? Kusząca propozycja? Bycie anonimowym na LinkedIn może być przydatne nie tylko wówczas, gdy szukasz dobrego materiału do plotek (np. informacji o losach dawnych pracodawców czy znajomych ze szkolnych lat), ale także wówczas, gdy jesteś rekruterem lub rekrutowanym. To także rozwiązanie dla osób, które w sposób szczególny cenią sobie prywatność.

Anonimowość na LinkedIn nie tylko z kontem Premium

Być może już kiedyś z ciekawości chciałeś sprawdzić, kto przeglądał Twój profil, ale to się nie udało, gdyż osoba, która odwiedziła Twoje konto, widniała jako Członek LinkedIn. No tak, pewnie taki użytkownik LinkedIn ma konto Premium, które daje mu możliwość ukrycia danych osobowych. Niekoniecznie. Możesz bowiem poruszać się po LinkedIn anonimowo, nawet jeśli masz konto podstawowe. Wystarczy, iż zmienisz tryb wyświetlania profilu na prywatny. Jak to zrobić?

    Wejdź na stronę główną LinkedIn Rozwiń ikonkę ze swoim zdjęciem lub napisem „ja”, jeśli nie dodałeś(-łaś) do swojego konta zdjęcia profilowego (znajduje się ona na stronie głównej, na górnym pasku, bardziej na prawo). Wybierz opcję „Ustawienia i prywatność”.
    Następnie kliknij w pozycję „Widoczność”, a Twoim oczom ukaże się kluczowa dla Ciebie sekcja „Widoczność Twojego profilu i sieci”. Kliknij strzałkę widoczną na prawo od „Opcji wyświetlania profilu”. Pozwoli Ci to wybrać jedną z trzech możliwości widoczności profilu: „Twoje nazwisko i nagłówek”; „Opis prywatnego profilu (stanowisko i przemysł)”; „Tryb prywatny”.

Zaznacz odpowiednią dla Ciebie opcję, a zostanie ona zapisana automatycznie. Zauważ, że już druga z nich pozwala Ci zachować pewną prywatność, bo osoby, których profile będziesz przeglądał, nie dowiedzą się wiele na Twój temat; w zasadzie dostaną tylko informacje na temat branży, w której działasz. Jednak gdy chcesz przeglądać LinkedIn jako w pełni anonimowy użytkownik, skorzystaj z trzeciej możliwości.

Minusy bycia anonimowym na LinkedIn

Pamiętaj jednak, że włączając tryb prywatny, odbierasz sobie możliwość sprawdzenia, kto gościł na Twoim profilu w ostatnich trzech miesiącach. Jeśli jesteś użytkownikiem konta Premium, masz tę przewagę, że w trybie prywatnym wciąż masz dostęp do danych osób, które przeglądały Twój profil w przeciągu ostatnich 90 dni.

Co zyskujesz, przeglądając LinkedIn jako anonimowy użytkownik?

Oczywiście możesz poruszać się po LinkedIn bez logowania czy nawet rejestracji. Nie masz jednak wówczas dostępu do pełnych danych intersujących Cię osób. Jeśli szukasz więcej informacji niż doświadczenie, miejsce pracy, wykształcenie, znajomość języków, certyfikaty i liczba kontaktów, skorzystaj z powyższych podpowiedzi. Dzięki ustawieniom pełnej prywatności już w ramach konta podstawowego możesz w pełni korzystać ze swojej anonimowości. Czymś naturalnym jest, iż możesz się obawiać, jak Twój potencjalny czy obecny szef odbierze to, że sprawdzasz jego kompetencje.

Funkcja pełnej prywatności daje Ci komfort przeglądania czyichś kont bez narażania się na ryzyko bycia podejrzanym o nadmierną ciekawość i brak zaufania do przełożonych, klientów czy zleceniodawców. Poza tym dzięki niej możesz inspirować się doświadczeniem innych specjalistów z Twojej branży, możesz też zobaczyć, w jaki sposób eksponują oni swoje kompetencje, jak budują swoją markę (więcej o budowaniu marki tutaj).

Jeśli z kolei myślisz o pracy w konkretnej firmie czy organizacji, śmiało możesz sprawdzić, czym się ona zajmuje, kto w niej pracuje, jak rozwija swoją działalność i jak inwestuje w pracowników. Oczywiście anonimowym możesz być na jedną chwilę. Ustawienia wyświetlania profilu możesz zmienić w każdym momencie, by po zdobyciu pożądanych informacji pod płaszczykiem anonimowego Członka LinkedIn znów być rozpoznawalnym pod swoją marką.

    Jeśli chciałbyś poznać jeszcze więcej funkcji LinkedIn i poznać zasady skutecznego działania, zapraszam Cię do kontaktu. Dołożę wszelkich starań, by pomóc Ci stworzyć silną markę na LinkedIn.Szymon Karwasz kontakt